Kryzys to żniwa dla windykatorów. Pisaliśmy już kiedyś o tym stereotypie który nie do końca jest prawdziwy. To prawda, że w czasach recesji, a takie niewątpliwie nas czekają, liczba zleceń windykacyjnych będzie znacząco rosła. Niestety nie przekłada się to wprost na kwotę realnie odzyskiwanych pieniędzy. Problemy finansowe dłużników powodują, że ściągalność spadnie, a czas potrzebny na odzyskanie należności dłuższy. Ilość spraw zlecanych do windykacji będzie w najbliższym czasie szybko rosnąć. Wierzyciele w obawie o swoją płynność będą zapewne dużo szybciej podejmować decyzje o podjęciu radykalnych kroków zmierzających do odzyskanie pieniędzy. Muszą się jednak liczyć z faktem, że nie zawsze przyniesie to szybkie i oczekiwane skutki. Zatem: jak windykować w tych trudnych kryzysowych czasach?
Jakie czynniki będę w najbliższych miesiącach wpływać na skuteczność działań windykacyjnych? W naszej opinii, opartej o wieloletnią praktykę w branży i obserwacje zachowań które już mają miejsce, największe zagrożenia dla skutecznego odzyskiwania przeterminowanych należności należą:
Kumulacja wszystkich wymienionych wyżej czynników, w połączeniu z dodatkowymi, nazwijmy je “miękkimi” skutkami (np. zły odbiór społeczny działań windykacyjnych i egzekucyjnych, wykorzystywanie sytuacji kryzysowej przez dłużników do odwlekania płatności nawet gdy nie jest to faktyczna przyczyna niespłacania należności w terminie) każe przypuszczać, że skutki pandemii dla wierzycieli będę dotkliwe i długofalowe. Na ten moment wierzyciele, windykatorzy i komornicy często nie mają po prostu jak windykować.
Skutki zamrożenia gospodarki odczujemy przez wiele miesięcy, może nawet lat. Jak to może wyglądać branży windykacyjnej i w sektorze zarządzania wierzytelnościami? W najbliższych tygodnia przewidujemy, że liczba spraw zlecanych do windykacji znacząco wzrośnie. Wierzyciele już decydują o przekazywaniu spraw do windykacji na wcześniejszym etapie. Szybsze decyzje i działanie , dzięki czemu ściągalność po wysłaniu wezwań do zapłaty i po pierwszych kontaktach ze strony windykatorów ma szansę być wyższa niż do tej pory.
Niestety sprawy które wymagać będą skierowania na drogę postępowania sądowego i egzekucyjnego nie mają raczej szans na szybkie zakończenie. Problemy z płynnością dłużników będą się kumulować i wiele z firm zalegających z regulowaniem zobowiązań będzie zmuszona do korzystania z rozwiązań takich jak restrukturyzacja czy upadłość. Już na tą chwilę obserwujemy lawinowy przyrost liczby firm które zawieszają działalność. W marcu 2020 z tej formy skorzystało ok 50 tys firm. Dla porównania w marcu 2019 roku było to około 20 tys firm (źródło: Bankier)
Co więc powinien zrobić przedsiębiorca lub manager w sytuacji gdy przeterminowane wierzytelności zaczną stawać się problemem?
Wiele firm musiało w ostatnim czasie ograniczyć działalność operacyjną, często całkowicie z niej zrezygnować. To dobry moment na zajęcie się polityką zarządzania wierzytelnościami. Do tej pory była ona w wielu firmach zaniedbywana, a obecnie staje się praktycznie warunkiem przetrwania biznesu.
Bezpłatnie wycenimy Państwa wierzytelności i pomożemy w dobrze odpowiedniej strategii działań windykacyjnych
wypełnij formularzinfolinia: 32 888 6550
adres email: info@whitenote.pl
więcej informacji
Windykacja wierzytelności to długotrwały i złożony proces. Aby odzyskać przeterminowane należności należy przede wszystkim dobrze poznać dłużnika, zweryfikować go pod kątem standingu finansowego, majątkowego, zachowania w otoczeniu biznesowym oraz wdrożyć intensywne i konsekwentne działania.
My robimy to od lat. Skutecznie i z pasją.
więcej informacjiKupujemy wierzytelności wymagalne i niewymagalne, pomagając firmom na uwolnienie zamrożonych środków finansowych. Sprzedaż wierzytelności może być najlepszym rozwiązaniem szczególnie w przypadku gdy płynność finansowa jest mocno zachwiana przez występowanie licznych zatorów płatniczych.
Każda sprawa traktowana jest indywidualnie.
więcej informacji